COVID Doma

A collaborative guide to COVID-19 care

Výroba roušky bez šicího stroje

Budete potřebovat:

Step 1: Vytiskněte a vystřihněte předlohu

Kliknětím na obrázek pod textem si stáhněte PDF soubor s předlohou na masku. Předlohu vytiskněte a vystřihněte podél černé čáry.

Step 2: Nastříhejte čtverce

Vystřihněte dva čtverce podle předlohy. Složte čtverce lícovými stranami k sobě, sešpendlete a navrch položte předlohu. Nastříhněte oba čtverce po stranách podle zobáčků v předloze. Nástřihy slouží jako označení budoucích překladů.

 

Step 3: Sešijte čtverce dohromady

Sešijte čtverce dohromady dvěma švy na protilehlých stranách - těch bez nástřihů (jak ukazují červené čáry na obrázku). Otočte “naruby” tak, aby lícové strany koukaly ven.

 

Step 4: Vytvořte překlady

Přehněte v úrovni první značky a přežehlete, aby vznikl sklad. Vzniklý sklad posuňte do úrovně druhé značky a znovu přežehlete. Výsledkem bude první překlad. Zopakujte se třetí & čtvrtou značkou pro druhý překlad. Stejně tak postupujte s pátou a šestou značkou pro třetí překlad. Vzniklé sklady přežehlete jako celek a dejte stranou.

 

Step 5: Připravte si proužky na šňůrky

Cut two strips of fabric, each 5 cm (2”) wide and 90 cm (35”) long. Fold each one down the middle and iron the fold. Then fold open again and fold each side to the middle and iron the folds again. (You can also use a ribbon, as long as it can also be boiled/ironed to sterilize.)

 

Step 6: Attach the straps

Insert the folded mask into the fold of a strap and stitch strap and mask together. Stitch the entire length of the strap. Repeat with other strap on other side of mask.

 

Step 7: Done

Make sure you boil the mask or iron it very hot to sterilize it. Make a few and change your mask if it gets wet. Take off and boil/re-iron after a day’s use, without touching the outside.

 

DISCLAIMER

It is commonly assumed to be Good Thing™ if everyone were to wear some kind of mask, even if professional quality masks are unavailable. These instructions are for an improvised mask. Such a mask cannot ever prevent infections to the same extent that a real medical mask can. You make and wear this mask at your own risk, covid-at-home.info accepts no responsibility for any negative consequences (including grave bodily harm or death) to you or others that may result from using this mask. Use of a mask (any mask) does not imply you do not have to follow other rules anymore.

 

Mask and photos: Hanka Marvanová
Layout: Rop Gonggrijp