COVID Doma

A collaborative guide to COVID-19 care

Level 1 – Když jsme zdraví

Zabraňte nákaze - sebe i ostatních

Ikdyž je vám třeba dobře. Tento virus můžete šířit, aniž byste pociťovali příznaky. Poslouchejte hygienická doporučení ministerstva zdravotnictví. Ta obsahují dnes už známé zásady “social distancing”:

Zůstaňte doma

Dodržujte hygienické zásady

Jídlo

Když jdete ven

Tohle je přesně jedna z těch rad, kdy je třeba držet se lokálních informací. Chodit ven je ve vašem okolí možná (dočasně) ilegální. Roušky jsou třeba naopak povinné. Možná jsou kolem vás další pravidla, která nejsou na našem senzamu. Může to být třeba povinné měření teploty před obchodem. Vždy se držte pravidel z lokálních médií.

Zůstaňte zdraví

Věnujte se péči o sebe. Existují totiž další způsoby, jak posílit imunitu a zůstat zdraví:

Psychická kondice

Čekají nás těžké časy. Samotná izolace se může odrazit na každém mentálním problému. A hlavně, jen blázen by v tomto náročném období neměl vůbec žádné obavy a vždycky dobrou náladu. Je to náročné. Jasně, že se bojíte o své zdraví - zvlášť, pokud si nemocí procházíte. Nepřekvapí, že mentální zdraví lékařů a zdravotnického personálu je velmi ohroženo - především těch z první linie. Pár tipů a doporučení pro zlepšení nálady a odolání stresu v kontextu pandemie COVID-19 převzatých hlavně z Austrian Federal Ministry of Defense. Třeba v tom pro sebe něco najdete.

Příprava

Štěstí přeje připraveným. Proto by bylo dobré se v poklidu připravit na možnost, že ve vaší domácnosti někdo onemocní. Čtete naše stránky a s přípravou jste tedy už začali - super! Je statisticky nepravděpodobné, že by se u vás nebo vašich blízkých vyvinuly život ohrožující komplikace a když už, zdravotní péče je stále dost. Nicméně, není od věci připravit se i na ty horší scénáře. Pořád to ale není důvod k panice.

Nákup

Připravili jsme nákupní sezam věcí pro domácnost s pacientem.

Pomoc na zavolání

Máte-li v okolí někoho, kdo žije sám - teď je ta vhodná doba pravidelně kontrolovat, jestli něco nepotřebují a daří se jim dobře. Jestli žijete sami - teď je ten správný čas domluvit se s někým, kdo by vám případně pomohl, kdybyste onemocněli.

Existující zdravotní potíže

Zjistěte si, jestli by se vaše současné zdravotní problémy (nebo potíže vašich blízkých) mohly zhoršit infekcí COVID-19. Mezi relevantní zdroje patří National Institutes of Health, the NHS, and Mayo Clinic. Ujistěte se, že máte dostatek pravidelně užívaných léků (popř. si svému lékaři řekněte o e-recept). Vytvořte si desky (nebo soubor) se všemi relevantními informacemi ohledně vašeho zdraví. Měl by určitě obsahovat kontakt na vaše doktory, poslední laboratorní výsledky, název a dávkování užívaných léků. Představte si, že váš pan doktor není k sehnání a musíte svůj kompletní zdravotní stav vysvětlit jinému lékaři, který má velmi málo času. Co je důležité, aby o vás věděl? Sepiště to.

Mezi problémy, které vás činí náchylnými k horšímu průběhu onemocnění COVID-19 patří:

Preventivní péče

Pokud se na vás z televize valí informace o přelněnosti místních nemocnic pacienty s COVID-19 a kolabujícím zdravotnickém systému, ignorujte následující text a nechte zdravotníky dělat svoji práci.

Jestli je váš lokální svět stále ještě přiměřeně normální, můžete zavolat svému lékaři a vyptat se, co dělat v případě, že onemocníte. Jestli nemáte očkování na sezónní chřipku, pneumkoky, meningitidu, zeptejte se, jestli by se vám podle pana doktora očkování hodilo.

Je přirozené, že se během pandemií odkládají dětská očkování, preventivní, těhotenské a jiné prohlídky. Je tomu tak prostě proto, že je zdravotnický systém zatížen nastalou pandemií a koncentrace neakutních pacientů v nemocnicích zvyšuje riziko šíření infekce. Pokud vaše oblast ještě není výrazně zasažena, zjistěte si, jestli jsou vaše děti očkovány podle plánu a žádná vakcína jim nechybí. Zamyslete se, jestli odkládáte nějakou vlastní lékařskou prohlídku, jejíž zapomenutí by vám v následujících měsících mohlo vadit, nebo vás mohlo ohrozit. Zjistěte to samé i o vašich rodičích a všech, o které se staráte. Jednoduše řečeno, připravte se na to, že neakutním problémům nebude během pandemie nikdo věnovat pozornost.

Život, smrt, důstojnost a vlastní volby

Narovinu: COVID-19 je potenciálně smrtelné onemocnění. Čím starší jsme, tím víc jsme v ohrožení. Uvedeno v číslech, existuje věkový gradient zobrazující zvyšující se riziko úmrtí na COVID-19 v korelaci s věkem. Stejně tak zvyšují riziko těžkého průběhu a úmrtí i dlouhodobé zdravotní problémy (zvlášť s plícemi, srdcem nebo oslabeným imunitním systémem). Zmiňovat riziko smrti v kapitole 1 “Když jsme zdraví” se může zdát morbidní. Věříme ale, že některé věci je lepší si aspoň trochu promyslet předem (a doufejme jen preventivně), dokud je na přemýšlení dost času.

Předně nepanikařme, protože hodně lidí o své nákaze ani neví. Většina těch, kteří pociťují nějaké příznaky, trpí jeho lehkou formou a zase se uzdraví. Naprostá většina nakažených nepotřebuje ani navštívit nemocnici. I ze zmiňované rizikové skupiny nemocných lidí jich velká většina nákazu přežije. Bohužel, u některých se vyvinou těžké dýchací potíže a ne všichni to přežijí.

Hodně z nás už přemýšlelo o tom, jak by chtěli zemřít. Snad nikdo si tohle rozjímání neužívá. Tady je pár surových ale užitečných námětů, které vám mohou pomoci čistě preventivně rozhodnout svoje preference: