COVID Doma

A collaborative guide to COVID-19 care

Level 2 – První příznaky

Mezi první příznaky COVID-19 patří:

Vypadá to, že horečka je nejšastějším symptomem - stejně se ale vyskytují případy bez horečky. První data ukazovala nízké zastoupení trávicích obtíží (průjem, nevolnost, zvracení, bolest břicha, ztráta chuti k jídlu).Novější průzkumy ale naopak ukazují, že jsou takové problémy časté a mnohkrát předcházejí těm repiračním. Další průvodní symptomy můžou být bolest svalů, bolest hlavy, zimnice, nevolnost, ucpaný nos a bolest v krku. V průběhu onemocnění potom člověk často ztrácí čich a chuť a to až na několik dní.

Jak je vidět z různorodosti uvedených příznaků, vaše obtíže můžou být způsobeny i normálním nachlazením, sezónní chřipkou, nebo třeba alergií. Právě podráždění očí, kýchání a ucpaný nos ukazují mnohem pravděpodobněji na alrgerii než na COVID-19. Neexistuje jeden univerzální symptom s jistotou spojovaný jen s COVID-19. Jediný způsob, jak u vás nákazu prokázat, je specializovaný test.

Šíří se COVID-19 ve vaší oblasti? Cestovali jste a vyskytovali jste se v postižené oblasti v posledních 21 dnech? Potkali jste někoho, kdo se vrátil ze zasažené oblasti, nebo je prokázaně nakažený? Jestli ano, pravděpodobnost COVID-19 se u vás zvyšuje. Ve spoustě oblastí je ale pořád pravděpodobnou diagnozou něco jiného než COVID-19.

Poznámka: Horečka není subjektivní. Potřebujete teploměr (do zásoby nejlépe dva) a měli byste si měřit teplotu každý den (a výsledek si poznamenat). Nejpřesnější výsledky budete mít, když si butede měřit teplotu rektálně. Pokud se pro tento způsob rozhodnete, zajistěte si také dostatek dezinfekce a čistících prostředků, abyste mohli teploměr vyčistit po každém použití. Jestli si měříte teplotu orálně (v ústech), 20 minut před měřením nic nejezte a nepijte. Vyberte si jeden způsob měření, držte se ho a zaznamenejte ho do zdravotního deníku (jak ho vést se dovíte v zápětí). Rozdíl je pro zdravotníky důležitý, protože se teploty v různých místech měření liší. Fajn instrukce k měření teploty orlánlně najdete zde.

Když příznaky nemáte

Někteří znás můžou být vystaveni viru, přenášet ho a šířit na ostatní kompletně bez vlastních zdravotních potíží. Říkáme jim přenašeči. Zdá se, že jich není málo. Někde se uvádí jeden ze čtyř infikovaných. Dokud nemáme plošné testování, nedovíme se přesná data - ani jestli je to váš případ. Přesně proto bychom se teď všichni měli chovat jako potenciálně nakažení a chránit naše blízké a známé. Uvažujte tak, jako byste byli nakaženi (a nechcete nákazu šířit), místo toho abyste se jen chránili.

Když se příznaky objeví

Uplně první a nejdůležtější rada je: jděte domů / zůstaňte doma. Oznamte zaměstnavateli, že jste nemocní. Pokud sdílíte domácnost, zavřete se do samostatné místnosti (členové domácnosti by vám měli jednu vyčlenit). Jestli žijete sami, dejte někomu vědět (rodině, přátelům), že je vám špatně a jste sami doma. Vaši blízcí by měli pravidelně telefonicky kontrolovat, jak se vám daří.

Symptomy? Možná máte povinnost se registrovat…

Záleží na pravidlech vaší oblasti. V některých oblastech se nemocní registrují online nebo telefonicky, protože si to krizové vedení přeje vědět a vést statistiky. Je to součást monitoringu pandemie, který umožní lepší rozhodování lokálních autorit. Stejně tak se to hodí vám, protože registrace může otevřít dveře k odborné pomoci, kterou možná budete potřebovat později. Zjistěte si způsob registrace ve vaší oblasti a dejte o sobě vědět.

Diagnóza

Přirozeně chcete vědět, jestli jste nachlazení, máte chřipku, nebo COVID-19. Zjistěte, jakou cestou se můžete nechat otestovat. Všude nejdřív volejte, nikam nechoďte bez předchozího ohlášení (telefonického potvrzení, že můžete přijít). V mnoha zemích je nedostatek testovacích kapacit a možná se nekvalifikujete jako vhodní pro otestování, ani pokud máte všechny příznaky.

Třeba zjistíte, že realita neodpovídá tomu, co se píše online a uvádí v médiích. Možná budou fronty na testování příliš dlouhé, nebo podmínky moc riskantní. Co opravdu nechcete, je chytit COVID-19 během čekání na testování COVID-19.

Některá města zavedla domácí testování, tzn. odborný personál přijede k vám domů a provede výtěr krku. Jinde zavedli drive-throughs (kde vám vyšetření provedou, zatímco sedíte ve vlastním autě). Existují i “domácí testy”, které přijdou poštou a po výtěru se pošlou zpět do laboratoře. Způsoby jsou různé a liší se dle vaší lokality a stupně vašich příznaků.

ZA ŽÁDNÝCH PODMÍNEK byste němeli přijít k dokorovi bez ohlášení, zvlášť pokud máte příznaky.

Pamatujte: Chráníte tím nejen ostatní, ale i sebe. V nemocnici během pandemie prostě být nechcete. Riskujete, že chytíte něco, co ještě nemáte. A v nemocnicích toho bývá spousta. Nemocnice budou přeplněné. Šance, že se vám někdo bude věnovat je nižší a čekací doba může být nekonečná (a proto strašně nebezpečná).

Nepanikařte

Pro většinu lidí bude výše popsané to nejhroší a víc už nic - zase se z toho dostanete a bude to. Někteří to ale nebudou mít tak jednoduché. I malé procento závažnějších případů patrně zahltí zdravotnický systém. Proto pokud nemusíte, do nemocnice nechoďte.

Lékařský terminus technicus “ustaraní hypochondři” označuje lidi, kteří jdou k lékaři jen pro ujištění, že budou v pořádku. V příštích měsících se jimi snažte nebýt. Naše stránky by vám měly poskytnout dostatek seběvědomí ve vlastním soukromém boji s COVID-19, ať už bojujete vy sami nebo vaši nejbližší.

Není od věci zkusit třeba relaxační techniky pro uklidnění panického zrychleného dýchání, nebo třeba jen pro uvolněnější odpoledne:

Sebeizolace - Karanténa

Dokud nemáte výsledky testů, přistupujte k situaci tak, že má pacient (kdokoliv s příznaky) COVID-19. Znamená to karanténu, žádné návštěvy, pro samotné lidi i oznámení na dveřích a žádné vycházky pokud není absolutně jisté, že nikoho nepotkáte. Další pravidla karantény se mohou lišit v závislosti na vaší oblasti a místních zvyklostech. Snažte se mít kompletní zásoby na 14 dní, abyste po tu dobu nemuseli ven. Nikdo nevíme, jak dlouho budou nastalá opatření trvat.

Odpadky

Opatrně s infekčním materiálem - všechny posmrkané kapesníky, ubrousky a odpadky od nemocného by měly být zavázány v pevných odpadkových pytlích. Tzn. dejte nemocnému do jeho karanténní místonsti vlastní odpadkový koš. Zavázané pytle někam odstavte aspoň na 72 hodin, než je dáte ke svozu odpadu. Umyjte si ruce hned potom, co vynesete koš.

Osobní ochranné prostředky

Nejpozději teď je čas myslet na ochranné prostředky. V nejlepším případě vůbec ven nemusíte. Pokud ano, ikdyby jen k popelnicím, zakryjte si ústa a nos rouškou. Když nemáte roušku, omotejte si kolem obličeje šálu nebo třeba utěrku. Něco je lepší než nic. Tad je pár doporučení k současné pandemii, shrnutých asi takto:

Rodina a spolubydlící.

Vyhledejte informace z lokálních zdrojů. Krizové vedení vás bude informovat o konkrétních opatřeních, které jsou doma potřeba. Dovíte se i jestli a kde vás vybaví ochrannými prostředky.

Obecná doporučení a tipy, jak žít pohromadě, když máte podezření na infekci COVID-19:

Pravděpodobně i u vás nastane moment, kdy bude pandemie vrcholit a krizové vedení ztratí přehled o počtu nakažených. Půjde jen těžko říct, kdo si bojem s virem prošel, kdo virus zrovna chytil znovu, kdo jej nikdy neměl a kdo na něj zrovna umírá. Na těch základních pravidlech se ale nic nezmění: Snažte se chránit ostatní - především starší generaci a oslabené jedince. Naším společným cílem je znemožnit viru šíření, jak jen to půjde. Čím pomalejší bude šíření, tím větší bude pro nemocné dostat v plnohodnotnou lékařskou péči.

Deník

Jakmile se objeví první příznaky, nastal čas založit si deník nemocného (nemocníček).

Pravidelně několikrát denně (nejlépe ve stejné časy) si měřte a zapisujte tělesnou teplotu - ikdyž nepociťujete horečku. Máte-li možnost, jednou deně se zvažte. Taky se hodí zaznamenat dechovou frekvenci (kolikrát se nadechnete za jednu minutu) a taky tepovou frekvenci (nahmatáte na zápěstí nebo krku, počítáte jednu minutu). Chcete-li být pečliví a máte takoměr, přidejte do záznamu i hodnoty krevního tlaku. Věřte, že to nezabere moc času. Na začátku vám záznamy dají představu o tom, jaké jsou vaše normální hodnoty. To se hodí.

Další v deníku by měl být seznam symptomů, na které si nakažený stěžuje. Co bolí, jak a jak intenzivně na škále 0-10 (0=nebolí, 10=nejhorší bolest v životě). Jestli kašle, jak? Vykašlává něco? Jaké barvy? Vzal si dnes pacient nějaké léky? Kolik?

Paracetamol (př. Paralen) pomáhá proti horečce a bolestem. Zápisem do deníku si udržíte přehled o tom, jestli nepřekračujede doporučená množství.

Deník nemocného k vytisknutí

Připravili jsme tisknutelnou verzi, která se hodí k zaznamenávání výše uvedených hodnot.

Kontaktní čočky

Ikdyž vám třeba není tolik zle, dejte přednost brýlím před kontaktními čočkami. Vaše imunita je teď ve válce s virem a nechcete přidat ještě oční infekci. Navíc, kdyby se vám přitížilo, nechcete na čočky v očích zapomenout.

Zabojujte

Už je líp?

Když vás příznaky pustí, je to super a nás to moc těší. Nicméně to není důvod hned opouštět karanténu. Potřebujete zjistit, jestli se ve vašem okolí vede registr vyléčených. Pokud jste byli testováni a měli pozitivní test, zjistěte, jak se nechat otestovat znovu. Je možné, že je to přímo vyžadováno pro povolení vašeho volného pohybu. Řiďte se nařízenými postupy z lokálních médií.

Jestli vám konkrétní instrukce chybí, zůstaňte v karanténě radši o trochu déle, než abyste hned vyběhli ven nakazit ostatní. Doporučení WHO říká zůstaňte v karanténě nejméně dva týdny po odeznění posledních příznaků a to i když se cítíte fit.

Podařilo se vám nechat se otestovat? Super! Vaš tělo si patrně vytvořilo protilátky ( patrně - tzn. sledujte nejnovější vědecké objevy ohledně COVID-19). Znamená to, že máte vyhráno. Také to znamená, že jste li mladí a silní, můžete se starat o své nemocné blízké. Oznamte svému zaměstnavateli, že už jste infekcí prošli - může to být důležité.