COVID Doma

A collaborative guide to COVID-19 care

Level 3 – Nemoc na plný úvazek

Váš stav se nelepší, ikdyž jste se drželi třeba úplně všech rad. Neznamená to, že jste udělali něco špatně. Už to není jen o kašli, ale je vám celkově prostě slabo a velmi špatně. Všechno vás bolí a z postele by vás dobrovolně nikdo nedostal. Častá chyba, které teď musíte předejít, je málo přijatého jídla a hlavně tekutin.

Jestli to ještě neví, je čas informovat vašeho lékaře. Někdo někde s titulem MUDr. musí vědět, že existujete a to v nemocném stavu. Možná se ve vašem okolí provádí návštěvy, možná lékaři poskytují konzultace přes videochat. Využijte toho. Kontakt s vaším obvodním lékařem je samozřejmě plus, protože zná váš zdravotní stav a přizpůsobí vám rady na míru - popřípadě upozorní na ta obecná doporučení, která se pro vás naopak nehodí (alergie na látky ve volně prodejných lécích a podobně).

Zjistěte si, jaké máte jako nemocní povinnosti - musíte se hlásit do místního registru? Nezanedbejte to, mohlo by vám to později zachránit život. Vyzpovídáním se ohledně svých symptomů také pomáháte výzkumníkům naučit se o COVID-19 co nejvíce.

Pokud nemáte obvodního lékaře, zjistěte si, jaká pomoc je k dispozici. Nepanikařte, když budou všechny linky obsazené. Jednou se dovoláte. Důležité je vytrvat.

Je čas soustředit se na:

Typický den

Normální den by teď mohl vypadat asi takhle:

Vstanete, dojdete si na záchod a postavíte se na váhu. Zapíšete si výsledek do deníku nemocného. Přidáte záznam o tělesné teplotě. Potom se pořádně napijete a třeba si uděláte čaj. Pokud možno to nepřehánějte s cukrem ani kofeinem.

Vyvětráte si - třeba než se uvaří voda na čaj. Zvažte výměnu povlečení, jestli na to máte sílu. Dáte si sprchu, protože cítit se čistě taky zlepšuje náladu.

Dáte si malou ale výživnou snídani a po ní paracetamol, je li potřeba. Nezapomeňte zapsat to deníku.

Po tomhle všem si patrně půjdete zas lehnout. Gratulujeme, že jste zvládli perfektní ranní rutinu. Teď už je to jen o odpočinku. Spánek je totiž pro uzdravení klíčový. Když zrovna nespíte, čas od času se soustřeďte na prodýchání plic. Zařaďte i napařování zmiňované v Levlu 2. Prostě pomáhejte vlastním plícím.

Mezi jedním a dalším zdřímnutím taky pijte - vodu nebo čaj. Když budete používat jednu (třeba litrovou) nádobu u postele, snáz si udržíte přehled, kolik už jste toho dnes vypili.

Behem dne si občas udělejte malou bilanci ohledně vaší únavy, nálady, hladu, žízně a teploty. Možná je vám dost dobře na to, abyste si pustili oblíbenou hudbu a prošli se po vlastním karanténím prostoru.

A hlavně, každý den jste s někým v kontaktu. Vaši blízcí možná nemají čas vás kontrolovat neustále, nicméně aspoň jednou denně by o vás měl někdo slyšet. Jak vám je a jestli se vaše situace zlepšuje nebo zhoršuje.

Rozcestí

Typický postup je centralizovat těžce nemocné pohromadě a to z prostých logistických důvodů. Mají větší šanci, že se jim dostane odborné pomoci. Těžce nemocný pacient navíc potřebuje takovou asistenci, při které se radikálně zvyšuje riziko nakažení jeho ošetřovatelů. Od jisté chvíle je tedy dobré přenechat to odbornéu personálu, který (doufejme) má osobní ochranné protředky a ví přesně, jak se před infekcí chránit.

Příběhy z médií ukazují kritickou situaci v mnoha oblastech, kdy ani velice nemocní pacienti nejsou z důvodů přelnění nemocnic klasifikováni jako “dostatečně nemocní k hspitalizaci”. Budeme proto pracovat se scénářem, kde je nemocný stále ve svých domácích podmínkách. Samozřejmě to není ideální. Pokud potřebujete a je nějaká cesta, zajistěte si odbornou pomoc.

Nezlehčujte svoji situaci a řekněte lidem kolem sebe, že je vám vážně zle. Řekněte si o někomu blízkému o pomoc a dejte jim přečíst tenhle text. Jestli máte ve svém okolí někoho COVID-19 vyléčeného (a takových bude čím dál víc), je to ideální kandidát. Patrně už má v krvi protilátky a nenakazíte ho. Jinak dejte přednost mladším lidem (jestli máte na výběr). Nedělejte hrdiny a řekněte si o pomoc včas. Progrese téhle nemoci totiž způsobuje zkrácený dech. Jestli se vám ještě přitíží, nebudete zrovna moc výřeční. Váš stav se navíc může výrazně zhoršit během pár hodin (zvlášť v druhém týdnu probíhající nemoci).

Pečovatelé

Pokud se o laik/člověk bez zdravotnického výcviku o někoho stará, měl by užívat všechny dostupné způsoby ochrany. Super je i improvizovaná ochrana typu pláštěnka, lyžařské brýle, štít přes obličej, rukavice (jakékoliv, ale nejlépe samozřejmě latexové na jedno použití). Před vstupem k nemocnému by měl být prostor na kontrolované nasazování a snímání ochranných prostředků. Pečovatel by měl mýt jasný postup co kdy a jak nasadit a pokaždé se ho držet.

Od teď budeme předpokládat že jste pečovatel - o někoho nemocného se staráte. Přečtěte si Lever 4, ať poznáte zhoršující se situaci. Během obtíží Levelu 3 jde totiž nejdůležitější rozpoznat stav, kdy je potřeba zařídit odbornou lékařskou pomoc. Krom toho je potřeba dbát na pacientův dostatečný pitný režim a připomínat mu, že se musí napít. Dehydratace je totiž rychlou cestou do Levelu 4.

Nicméně, ve většině případů se stav pacienta během pár dní zase zlepší. Jakmile se o sebe pacient může postarat sám, omezte kontakt. Samozřejmě je dobré se denně informovat, jestli se situace zase nezhoršila, ale přestaňte se vystavovat riziku z blízkého kontaktu. Ujistěte se, že pacient pokračuje v zaznamenávání tělesných hodnot do deníku až dokud vechny symptomy neodezní. V karanténě musí pacient zůstat ještě 14 po odeznění posledních příznaků. Pečovatel byl v kontaktu s nakaženým a musí se proto sám izolovat od ostatních - také na dva týdny od posledního setkání s nakaženým.

Péče

Vaše činnost teď obnáší práci sestry - bez zdravotnického výcviku. Nemocným může být trapno si o konktréní pomoc se základní péčí o sebe říct, přesto že jí potřebují. Proto buďte laskaví a pokud možno předvídaví. Každý z nás občas potřebuje pomoci. Přemýšlejte o situaci z pohledu nemocného a předem tipujte momenty, kdy bude potřeba vaše pomoc. Vaším cílem je zařídit, aby bylo nemocnému lépe - fyzicky i mentálně. Zamyslete se, co by vám v jeho pozici ulehčilo bytí a co by vás udrželo v optimistické náladě. Koukejte po známkách nepohodlí a snažte se mu předejít. Když si nejste jistí, zeptejte se.

Pár tipů pro pečovatele:

Deník nemocného

Jak už jsme nabízeli, naši tisknutelnou předlohu najdete zde, forma ale není důležitá.

Životní funkce měřte několikrát denně a zaznamenávejte. Všímejte si změn a progrese - naznačuje něco, že se pacientovi přitěžuje? V přístím levelu budeme zmiňovat víc, v kostce ale: nevolnost - nabídněte něco k jídlu a vodu, rychlé dýchání - uveďte pacienta do polosedu, bledost/promodralost (cyanóza) - zajistěte aspoň čerstvý vzduch.

Pokud se vám zdá, že se pacient horší, rozšiřte záznamy v deníku o:

Taška do nemocnice

Pro všechny případy je dobré mít zabalenou tašku toho nejnutnějšího. If your condition deteriorates to the point that you / the patient needs to go to hospital, Až bude taška potřeba, nebude čas přemýšlet, co zabalit. Do menšího uzavíratelného zavazadla patří:

Ideální by bylo mít tašku viditelně označenou jménem a datem narození pacienta.

Při odchodu přidejte pacientovy brýle, telefon a nejnovější záznam do deníku. Návštěvy budou pravděpodobně zakázané (a pacient bude možná i převezen dál od domova). Proto je dobré mít s sebou vlastní léky z domova - kvalita péče a dostupnost léků se může časem měnit. Léky vám snad budou poskytnuty nemocnicí, ale pro všechny případy je lepší mít jistotu a svou vlastní zásobu těch esenciáních, bez kterých se neobejdete.