COVID Doma

A collaborative guide to COVID-19 care

Level 5 – Zahlcený systém

What if the official channels are overloaded?

Jak už je vidět v některých oblastech, rychlý nárůst nových případů může způsobit přehlcený zdravotnický systém. To může snižovat šanci na lékařskou péči a částečně i kvalitu péče, které se vám dostane. Hrozí, že se nebudete moci dovolat na záchranku, nebo vám dispečerka řekne, že pomoc sice přijede, ale bude to chvíli trvat. Některé nemocnice můžou přestat nabírat nové pacienty, nebo se mohou zaměřit jen na určité skupiny pacientů / typy onemocnění (jen starší pacienti / jen mladší pacienti / jen pacienti s chronickým onemocněním a podobně).

V takových případech můžete zkusit kontaktovat svého obvodníh lékaře, nebo koliholiv se zdravotnickým výcvikem. Zkuste roznést informaci o vážném zdravotním stavu nemocného roznést po vašich i jeho společenských kruzích. Zkuste požádat o pomoc na facebooku a jiných sociálních sítích, nebo třeba i na nástěnce v supermarketu. Připravte si záznamy v deníku, aby se mohl lékař, kterého jste sehnali, rychle orientovat v situaci. Nemocného se naopak snažte nestresovat vašimi obavami o jeho stav.

Když se vám podaří dovolat se na tísňovou linku, snažte se zachovat klid a stručně vysvětlit situaci.

V některých případech může být problém vytížená záchranka. Je na vás, jestli se rozhodnete podniknout cestu do nemocnice na vlastní pěst. Pokud jeďte s nemocným aspoň ve dvou (ošetřovatel a řidič). Poslední co chcete je nemocný člověk v nabouraném autě.

 


 

Doufejme, že tahle situace nenastane. Když budeme předcházet šíření nákazy, bodou nové případy přibývat pomaleji a zdravotnický systém to bude zvládat. Zvyšujeme tím šanci, že se i nám dostane pomoci, když/až ji budeme potřebovat.